Tagi

, , , , , , ,

Fot. Jonasz Kamiński

Czasem czuję, że dochodzę do ściany i jest to dla mnie sygnał, że gdzieś wcześniej już powinnam się zatrzymać i nie pozwolić, by na moich barkach spoczywał zbyt duży, bo miażdżący mnie,  ciężar. Mam na myśli oczywiście obciążenie psychiczne, a nie zbyt ciężkie siatki z zakupami (choć i o kręgosłup warto dbać!).

Troska o higienę naszego ciała jest czymś naturalnym i uczymy się jej od małego – zadbanie o higienę psychiczną natomiast nie jest czymś tak oczywistym, a przynajmniej nie we wszystkich środowiskach i nie we wszystkich domach. Mimo to, jestem głęboko przekonana, że znalezienie codziennie chwili na złapanie oddechu jest po prostu konieczne.

W zeszłym tygodniu wyjechaliśmy na weekend nad morze, a w tym tygodniu pojechaliśmy nad jezioro na jedno popołudnie. Te chwile nad wodą, w ciepłym słońcu i bez mnóstwa rzeczy do załatwienia są dla mnie bezcenne.  Są przedłużeniem wakacji, ale przede wszystkim ważną lekcją dla mnie samej. Uczę się zadbania o siebie w kwestii wypoczynku i budowania odporności psychicznej.

Zbieram razem z bliskimi okruchy lata. Nie tylko dosłownie, wykorzystując piękną pogodę i wychodząc z domu, ale chwytam też każdą okazję do ogrzania się w promieniach dobra drugiego człowieka. Czasem je przegapiam, czasem zdarza mi się uwierzyć, że mróz w relacjach i kontaktach międzyludzkich to norma, ale zawsze wracam do nadziei na choćby mały okruch ciepła, na nową szansę, na SPOTKANIE.

Ta nadzieja karmiona jest codziennie Bożymi obietnicami – Jego Słowo jest tym, co jako pierwsze biorę do ręki rano, by czytać. Choć poranki zaczynają już być pochmurne, dżdżyste i chłodnawe, Słowo jest wciąż to samo – rozjaśniające i dające mi siłę.

I jestem za to wdzięczna.  BARDZO.

 

***

„Na wieki będę opiewał łaski Pana,
moimi ustami będę głosił Twą wierność przez wszystkie pokolenia,
albowiem powiedziałeś: «Na wieki ugruntowana jest łaska»,
utrwaliłeś swoją wierność w niebiosach.
«Zawarłem przymierze z moim wybrańcem;
przysiągłem słudze memu, Dawidowi:
Utrwalę na wieki twoje potomstwo
i tron twój utrwalę z pokolenia na pokolenie».

Niebiosa wysławiają cuda Twoje, Panie,
i wierność Twoją w radzie świętych.
Bo któż na obłokach będzie równy Panu,
któż wśród synów Bożych będzie do Pana podobny?
Bóg w radzie świętych przejmuje bojaźnią,
wielki jest i straszny – ponad wszystkich wokół Niego.
Panie, Boże Zastępów, któż równy jest Tobie?
Potężny jesteś, Panie, a wierność Twoja w krąg Ciebie otacza.
Ty ujarzmiasz pyszne morze,
Ty poskramiasz jego wzdęte bałwany.

Twoje jest niebo i Twoja jest ziemia,
Ty założyłeś świat wraz z tym, co go napełnia.

Ty masz ramię pełne potęgi,
mocna jest ręka Twoja i Twoja prawica wzniesiona.” (Ps 89, 2, 10.12.14)