Tagi

, , , , , , , , , ,

Fot. Danuta Kamińska

Przemienienie – wiele lat temu, w początkach naszego małżeństwa ta uroczystość stała się dla mnie inspiracją do zrobienia kolejnego kroku wiary.
Do przyjęcia w głębi serca prawdy o tym,
że Bóg potrafi przemienić w moim życiu trudne doświadczenia w perły,
że z ciemności umie wyprowadzać światło, że jest w stanie przemieniać moje relacje, moje życie – mnie samą. Że przemiana jest możliwa i że dzieje się na moich oczach.

Wiara pozwala nam zobaczyć rzeczy, których jeszcze nie widać – oczami wiary. „Bez Boga ani do proga”, mawiali nasi przodkowie. Bez wiary ani kroku dalej, sparafrazowałabym to dzisiaj. Mam na myśli jednak wiarę jako zaufanie Bogu, poddanie się Jego prowadzeniu, a nie jedynie potakiwanie, gdy recytowane jest „Credo”. Chodzi o coś więcej – o przemianę, o łaskę, o Boże działanie.

Miałam okazję oglądać je między innymi w miniony weekend. Rozmawiały ze mną osoby, w których życiu dokonywał się właśnie przełom, które często po wielu latach decydowały się na podjęcie decyzji o zmianie w swoim życiu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Boża łaska. I gdyby nie odpowiedź wiary na tę łaskę.

Z wiarą (postawą zaufania Bogu i otwarcia serca na Jego prowadzenie) świat wygląda inaczej – jest piękny, zachwycający, budzi wdzięczność wobec Tego, który go stworzył, ale jest też tylko przystankiem, etapem drogi, a nie celem samym w sobie.

Z wiarą nie musimy kurczowo trzymać się rzeczy, które urastają do monstrualnych rozmiarów, jeśli stają się zbyt ważne w naszym życiu.

Z wiarą nie musimy żyć w lęku, że zostaniemy odrzuceni czy porzuceni, bo naszej wartości nie mierzymy reakcjami ludzi na naszą osobę, czy nasze działanie.

Z wiarą możemy zaczynać dzień od wdzięczności, nawet jeżeli w środku lata pojawi się jesienna pogoda, a w pracy nawał obowiązków.

Z wiarą widzimy więcej, dalej i nic nas nie zdoła zatrzymać w tej drodze, na której Bóg posyła do nas anioły, przychodzące do nas bardzo często także w ludzkiej postaci-naszych przyjaciół i bliskich.
***
„Aniołom moim dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.” ( Ps 91, 11)